Ochrona osób podróżujących samochodem

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa są najlepszym zabezpieczeniem w typowych wypadkach i kolizjach drogowych. Jest to szczególnie ważne, gdyż Honda Accord jest wyposażona w system poduszek powietrznych, które spełniają swoją role wyłącznie w połączeniu z poprawnie zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Zawsze zabezpieczaj przewożone dzieci
Najbezpieczniejszym miejscem dla dzieci jest tylne siedzenie. Dzieci za małe do prawidłowego zapięcia pasem musi być przewożone w specjalnym foteliku. Dużo informacji na temat przepisów, zaleceń oraz testów związanych z bezpiecznym przewożeniem dzieci można znaleźć na stronie http://fotelik.info/ Polecam!

Uważaj na poduszkę powietrzną
Pamiętaj, żę poduszka powietrzna może spowodować poważne obrażenia dla osoby, która siedzi zbyt blisko poduszki lub gdy nie jest zabezpieczona pasami. Szczególnie narażone są niemowlęta, małe dzieci i niscy pasażerowie.

Piłeś? - Nie jedź!
Nigdy i pod żadnym pozorem nie prowadź auta pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nawet niewielka ich ilość znacznie wydłuża czas reakcji kierowcy, a to ma bezpośredni wpływ na możliwość spowodowania wypadku. Pamiętaj o tym - to bardzo ważne!

Zachowaj bezpieczną szybkość i odstęp od poprzedzającego pojazdu.
Wydaje się to być truizmem, ale to właśnie szybkość jest najczęstszą przyczyną wypadków i to tych najgroźniejszych z ofiarami śmiertelnymi. Jest to szczególnie istotne na naszych ciasnych, zatłoczonych drogach, gdzie stan nawierzchni jest często w opłakanym stanie a drogi wojewódzkie a nawet krajowe i tranzytowe często przechodzą przez obszary zabudowane. Niestety, masz mały wpływ na to by poprawić stan dróg w Polsce, ale za to masz realny wpływ na to by były bezpieczniejsze.

Utrzymuj samochód w dobrym stanie technicznym
Stan techniczny opon, hamulców, żarówek ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Również czystość szyb i kloszy reflektorów powinna być sprawdzana przez kierowcę. Warto pamiętać o tym, aby nie być zaskoczonym w najmniej oczekiwanym momencie. A zgodnie z Prawami Murphyego - właśnie wtedy to się stanie ;)

top


Zastosowane środki bezpieczeństwa

Honda Accord 6 generacji została wyposażona w wiele współpracujących ze sobą elementów podnoszących bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów w czasie kolizji lub wypadku.

Konstrukcja nadwozia
Nadwozie wykonano jako mocną, stalową konstrukcję zaprojektowaną w taki sposób, że przedział pasażerski zachowuje się jak bardzo sztywna klatka, natomiast przednia i tylna strefa nadwozia jest tzw. strefą kontrolowanego zgniotu pochłaniającą energię uderzenia. W drzwiach znajdują się elementy wzmacniające, chroniące przed uderzeniami bocznymi. Dodatkowym elementem konstrukcyjnym podnoszącym bezpieczeństwo jest składana kolumna kierownicy, która w połączeniu z innymi elementami jak pasy bezpieczeństwa, pirotechniczne napinacze pasów oraz poduszki powietrzne dodatkowo chroni podczas zderzenia czołowego.

accord6gen - środki bezpieczeństwa

1. Bezpieczna „klatka” przedziału pasażerskiego
2. Strefy przedniego i tylnego zgniotu nadwozia
3. Siedzenia i oparcia
4. Zagłówki
5. Składana kolumna kierownicy
6. Pasy bezpieczeństwa
7. Poduszki powietrzne
8. Napinacze pasów (nie wszystkie wersje)
9. Boczne poduszki powietrzne (nie wszystkie wersje)


Pasy bezpieczeństwa

Biodrowo-ramieniowe pasy bezpieczeństwa zastosowano na wszystkich siedzeniach. W niektórych wersjach o zapięciu pasów przypomina kontrolka w zestawie wskaźników. Przednie pasy bezpieczeństwa wyposażone są w automatyczne napinacze, które w przypadku gwałtownego zderzenia napinają pasy pomagając utrzymać kierowcę i pasażera na miejscu. Napinacze uruchamiane są w tym samym momencie co poduszki powietrzne. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w układzie napinaczy pasów zostanie zapalona kontrolka SRS na zestawie wskaźników. Jeśli samochód uczestniczył w poważnym wypadku, to należy wymienić wszystkie te pasy, które w czasie wypadku były zapięte. Jeśli w czasie wypadku uruchomione zostały napinacze, również należy je wymienić.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa zapewniają:
- utrzymanie ciała osoby w przewidzianym miejscu, co pozwala na wykorzystanie pozostałych elementów układu bezpieczeństwa
- ochronę w prawie każdego rodzaju wypadkach, w tym uderzeniach bocznych, tylnych i dachowaniu
- ochronę przed uderzeniami o elementy wnętrza pojazdu i o innych pasażerów oraz przed wypadnięciem z pojazdu
- zachowanie prawidłowej pozycji w przypadku wystrzelenia poduszek powietrznych. Zmniejsza to ryzyko obrażeń zadanych wybuchającą poduszką i zapewnia maksymalne wykorzystanie właściwości ochronnych poduszek

Konserwacja i czyszczenie pasów bezpieczeństwa
Regularnie należy sprawdzać stan pasów pod względem zużycia, przetarć, nacięć, przypaleń czy innych uszkodzeń. Sprawdzić poprawność zwijania pasa oraz zapinania. Jeśli wykryto uszkodzenia lub nieprawidłowości w działaniu to pasy powinny być wymienione na nowe. Pasy należy chronić przed zabrudzeniem środkami chemicznymi, olejami a szczególnie kwasem siarkowym i elektrolitem akumulatora. Do czyszczenia pasów należy używać wody i delikatnego detergentu.


Poduszki powietrzne

Honda Accord 6 generacji została wyposażona w układ SRS [Supplementary Restraint System] czyli układ poduszek powietrznych. Jego zadaniem jest ochrona głowy i klatki piersiowej osób na przednich siedzeniach przy poważnym zderzeniu czołowym. Niektóre wersje posiadają również boczne poduszki powietrzne chroniące osoby na przednich siedzeniach w czasie zderzeń bocznych.

Najważniejsze uwagi dotyczące poduszek:
- Poduszki nie zastępują pasów bezpieczeństwa, jedynie wspomagają ich działanie
- Przednie poduszki nie zapewniają ochrony przy uderzeniach bocznych, tylnych, dachowaniu i mniej gwałtownych uderzeniach
- Boczne poduszki nie zapewniają ochrony przy uderzeniach czołowych, tylnych, dachowaniu i mniej gwałtownych uderzeniach
- Poduszki powietrzne mogą być niebezpieczne, gdyż w momencie wypadku wypełniają się bardzo szybko i z wielką siłą mogąc tym spowodować poważne urazy. Dlatego należy zawsze prawidłowo zapinać pasy a dzieci i niemowlęta przewozić w odpowiedni sposób

Układ SRS [Supplementary Restraint System] składa się z następujących elementów:
- Poduszka powietrzna kierowcy i pasażera. Obie poduszki oznaczone są napisem SRS AIRGAG
- Czujniki, które mierzą przeciążenia samochodu w czasie zderzenia czołowego

accord6gen - przednie poduszki

- Boczna poduszka powietrzna kierowcy i pasażera. Obie poduszki oznaczone są napisem SIDE AIRGAG (w niektórych modelach)
- Czujniki, które mierzą przeciążenia samochodu w czasie zderzenia bocznego (w niektórych modelach)

accord6gen - przednie poduszki


- Sterownik SRS monitorujący czujniki, napełniacze poduszek i połączenia elektryczne od momentu włączenia zapłonu
- Napinacze pasów bezpieczeństwa
- Kontrolka SRS w zestawie wskaźników informująca o ewentualnym wystąpieniu usterki w układzie SRS
- Obwód zasilania awaryjnego na wypadek uszkodzenia podstawowych obwodów zasilających w trakcie zderzenia

Działanie kontrolki SRS
Zadaniem kontrolki SRS w zestawie wskaźników jest informowanie o ewentualnym wystąpieniu usterki w układzie SRS. Po włączeniu zapłonu kontrolka SRS zapala się na kilka sekund a następnie gaśnie. Oznacza to, że sterownik SRS dokonał diagnozy wszystkich elementów SRS i nie znalazł żadnych problemów - układ działa poprawnie.
Gdy kontrolka SRS zachowuje się w inny sposób, np.:
- kontrolka nie zapala się po włączeniu zapłonu
- kontrolka nie gaśnie po kilku sekundach lub zapala się w czasie jazdy
to należy sprawdzić układ SRS w ASO Hondy. W przeciwnym razie, układ SRS może nie zadziałać poprawnie w czasie poważnego zderzenia.
Do ASO Hondy należy również zwrócić się w przypadku wystrzelenia poduszek - wymaga to wymiany poduszek na nowe oraz układu sterującego ich pracą. Od poprawnej pracy układu SRS zależy życie i zdrowie, dlatego nie należy w żadnym wypadku wykonywać tego samodzielnie lub powierzać niezaufanemu mechanikowi


Zagłówki

Zagłówki chronią szyję i głowę, szczególnie w przypadku zderzeń tylnych. Dlatego nie wolno demontować zagłówków.

top


Bezpieczeństwo dzieci i kobiet w ciąży

Bezpieczeństwo dzieci zależy od osób dorosłych. Pomimo najlepszych chęci wielu rodziców nie wie jak prawidłowo zabezpieczyć przewożone dzieci. Dlatego jeśli przewozisz dzieci koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami, które mogą pomóc w wyrobieniu prawidłowych nawyków. Niemniej, zawsze podstawowym źródłem informacji powinna być instrukcja dołączana do fotelika odpowiedniego do wieku przewożonego dziecka. Dużo dodatkowych informacji na temat przepisów, zaleceń oraz testów związanych z bezpiecznym przewożeniem dzieci można również znaleźć na stronie http://fotelik.info/

Dziecko, które nie jest właściwie zabezpieczone, jest narażone na utratę życia lub poważne obrażenia w czasie wypadku. Należy bezwzględnie dopilnować aby dziecko, które jest zbyt małe do używania „dorosłych ” pasów bezpieczeństwa było właściwie zabezpieczone w specjalnym foteliku. Każdego roku wiele dzieci ginie w wypadkach samochodowych z powodu niewłaściwego lub braku zapięcia pasów bezpieczeństwa.
W przedziale wieku do 12 lat, wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci dzieci! Pamiętaj o tym!

Dzieci powinny siedzieć na tylnym siedzeniu
Statystyki wypadków wskazują, że dzieci są najlepiej zabezpieczone, jeśli w czasie jazdy przebywająca tylnym siedzeniu, a do ich zabezpieczenia użyto pasów bezpieczeństwa i fotelika odpowiedniego do wieku dziecka. Nawet jeśli dziecko jest już w wieku, w którym nie musi korzystać z fotelika, to i tak rekomendowane jest aby siedziało na tylnym siedzeniu.

Poduszka powietrzna pasażera stanowi duże zagrożenie dla dziecka.
Niemowlęta: w samochodach wyposażonych w poduszkę powietrzną pasażera nie wolno umieszczać fotelika dla dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu. Przy zderzeniu poduszka otwiera się z tak wielką siłą, że uderzając w oparcie fotelika powoduje śmierć lub poważne obrażenia przewożonego w nim dziecka.

accord6gen - przednie poduszki

Małe dzieci: w przypadku fotelików mocowanych przodem do kierunku jazdy, to przednie siedzenie na którym będzie montowany fotelik należy maksymalnie odsunąć do tyłu, tak aby dziecko siedziało możliwie jak najdalej od poduszki. Przy zderzeniu poduszka otwiera się z tak wielką siłą, że może zranić dziecko jeśli nie jest one prawidłowo przewożone i zabezpieczone.
Większe dzieci: w przypadku starszych dzieci, które są już zbyt duże do przewożenia w fotelikach, to najbezpieczniejszym dla nich miejscem są tylne siedzenia i zabezpieczenie normalnymi, „dorosłymi” pasami bezpieczeństwa.

Niebezpieczeństwo zranienia przez poduszkę boczną System poduszek bocznych zaprojektowany jest w celu ochrony osób dorosłych. Jeśli jakaś część ciała dziecka znajdzie się w zasięgu wybuchającej poduszki bocznej to może spowodować to śmierć lub poważne obrażenia dziecka. W samochodach wyposażonych w boczne poduszki powietrzne konieczne jest przewożenie odpowiednio zabezpieczonych dzieci na tylnych siedzeniach

accord6gen - przednie poduszki

Zalecenia dla kobiet w ciąży

Ochrona matki to najlepszy sposób ochrony nienarodzonego dziecka. Dlatego, kobieta w ciąży powinna zawsze używać pasów bezpieczeństwa w odpowiedni sposób, tzn.: część biodrowa pasa powinna przechodzić jak najniżej pod brzuchem.

accord6gen - przednie poduszki

Siedzenie w miarę możliwości powinno być odsunięte jak najdalej od kierownicy i deski rozdzielczej

top